Sprzęt taktyczny Tasmanian Tiger jest kompatybilny z modułowym systemem MOLLE – oznacza to, że poszczególne elementy wyposażenia można dowolnie ze sobą łączyć, przystosowując oporządzenie do aktualnych potrzeb i warunków terenowych. W jakim celu opracowano system MOLLE i co znajduje się w jego standardzie?

MOLLE – co to znaczy?

MOLLE, czyli Modular Lightweight Load-bearing Equipment (ang. modułowy lekki system przenoszenia oporządzenia) to obowiązujący w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych standard wyposażenia żołnierzy, oparty na systemie wymiennych elementów spełniających konkretne potrzeby użytkownika w danym zadaniu terenowym. Standaryzacja i optymalizacja oporządzenia ma na celu zapewnienie żołnierzom jak najszybszego dostępu do każdego elementu wyposażenia oraz ułatwienie im przemieszczania się w terenie ze sprzętem.

Prace nad wdrożeniem systemu MOLLE trwały od 1996 r., a w pełni wprowadzono go do użytku w roku 2001 po tragicznych wydarzeniach 11 września. Wcześniej w armii USA stosowano rozwiązania takie, jak pasoszelki ALICE, kamizelki ITLBV oraz plecaki kompatybilne z systemami ALICE i IIFS.

System MOLLE – zastosowanie

Choć system MOLLE został opracowany z myślą o służbach mundurowych, dzięki swojej funkcjonalności znajduje szerokie zastosowanie także w zastosowaniach cywilnych. Szeroka gama kompatybilnych z nim produktów znajduje się w asortymencie wielu producentów sprzętu taktycznego: Tasmanian Tiger oferuje pełną gamę plecaków bojowych i transportowych, kamizelek i pasów taktycznych, akcesoriów medycznych oraz elementów uzupełniających system MOLLE.

Elementy systemu MOLLE

Bazowe elementy systemu to plecak taktyczny o pojemności ok.60-65 l oraz kamizelka taktyczna, często łączona z pasem taktycznym. Do każdego z elementów można dołączyć kolejne moduły: kieszenie transportowe, ładownice, kieszenie na granaty, apteczkę itd. 

Do plecaka lub pasa biodrowego często przypina się saszetkę biodrową (Waist Pack) – model wypierający stosowane wcześniej chlebaki. Standard MOLLE obejmuje ponadto lekki plecak patrolowy (Assault Pack), wyposażony w wyjście na rurkę od bukłaka i antenę radiostacji, przeznaczony do użytku podczas krótkich zadań terenowych. 

PALS i LCS – łączenie elementów wyposażenia MOLLE

Łącznikiem poszczególnych elementów MOLLE jest system pasów PALS (ang. Pouch Attachement Ladder System – “drabinka do mocowania kieszeni”). System składa się z tekstylnych taśm o szerokości 1 cala oraz otworów do przewlekania o szerokości 1,5 cala. Taśmy są przyszyte poziomo do plecaka, kamizelki, pasa itd.; na oporządzeniu troczonym taśmy rozmieszczone są pionowo. Łączenie elementów następuje poprzez przeplatanie taśm i zabezpieczenie całości zatrzaskiem na końcu przewlekanego pasa.

Rozwinięciem systemu PALS jest technologia LCS (Laser Cut System). Wykonane w nim bazowe elementy systemu MOLLE – plecaki, kamizelki, pasy – nie posiadają naszytych taśm: rolę tę pełni tkaninowa płachta z laserowo wycinanymi otworami do przewlekania pasów z oporządzenia troczonego. Rozwiązanie to obniża wagę sprzętu przy zachowaniu wymaganego poziomu wytrzymałości i stabilności poszczególnych elementów.