Jak spakować plecak ucieczkowy, by zapewnić sobie możliwie największe bezpieczeństwo i komfort w sytuacji zagrożenia? Jaki model plecaka wybrać w tym celu? Zebraliśmy dla Ciebie niezbędne informacje.
Plecak ucieczkowy, czyli spodziewaj się niespodziewanego
Obecna sytuacja geopolityczna powoduje znaczny wzrost zainteresowania tematem przygotowań na sytuacje ekstremalne. Naturalnym kontekstem jest tutaj potencjalne zagrożenie wojenne. Warto jednak mieć świadomość, że konieczność ewakuacji z aktualnego miejsca pobytu w celu ochrony zdrowia i życia może zaistnieć także w czasach pokoju – np. na skutek pożaru, powodzi, skażenia środowiska, huraganu czy katastrofy budowlanej.
Odpowiednio wyposażony, przechowywany w łatwo dostępnym miejscu plecak ucieczkowy (inne nazwy: plecak ewakuacyjny, BOB – ang. bug-out bag) znacznie usprawni procedurę ewakuacji. Jego zawartość powinna wystarczyć do przetrwania kilku-kilkudziesięciu godzin przed otrzymaniem pomocy. W survivalu umownie przyjmuje się tu limit 72 godzin, wynikających z obowiązującego w USA przekonania, że czas ten wystarczy do przybycia służb ratunkowych w dowolne miejsce.
Modułowy plecak ewakuacyjny
W funkcji plecaka ucieczkowego znakomicie sprawdzają się modele modułowe. Oferta Tasmanian Tiger jest pod tym względem szczególnie godna uwagi: wszystkie plecaki TT możesz rozbudowywać o dodatkowe kieszenie, uchwyty i inne elementy nośne. Kilkukomorowa konstrukcja plecaka ułatwia zachowanie porządku i szybkie znalezienie każdej potrzebnej w danej chwili rzeczy.
Poszczególne moduły można przechowywać osobno – np. w samochodzie, biurze, docelowym miejscu ewakuacji – lub przeznaczyć jedną z kieszeni na dodatkowy zestaw wyposażenia, który w razie potrzeby udostępnisz w całości drugiej osobie. W awaryjnych sytuacjach wymagających redukcji wagi bagażu łatwiej też pozbyć się jednego lub kilku modułów, wciąż zachowując przy sobie część cennego ekwipunku.
Plecak ucieczkowy – co powinien zawierać?
Oczywiście nie da się dokładnie przewidzieć każdych okoliczności, które mogłyby doprowadzić cię do konieczności ewakuacji; komponując wyposażenie plecaka ratunkowego należy jednak wziąć pod uwagę najbardziej prawdopodobne zagrożenia w danym miejscu (np. przebywanie na terenie powodziowym, w sąsiedztwie infrastruktury krytycznej lub jednostki wojskowej). Weź pod uwagę także osoby towarzyszące Ci podczas ewakuacji – szczególnie dotyczy to pozostających pod Twoją opieką dzieci, za które jesteś odpowiedzialny w 100%.
Plecak ewakuacyjny – lista wyposażenia
Biorąc pod uwagę ilość zmiennych czynników dotyczących potencjalnej ewakuacji – niemożliwe jest wylistowanie wszystkich przedmiotów, które powinny obligatoryjnie znaleźć się w plecaku ucieczkowym. Nie da się także zabrać ze sobą wszystkiego, co mogłoby przydać się w trakcie ewakuacji. Aby ułatwić Ci selekcję zawartości plecaka ratunkowego, podzieliliśmy elementy preferowanego wyposażenia na kategorie, które wypełnisz według indywidualnych potrzeb.
Zestaw EDC – podstawowe przedmioty
Prawdopodobnie masz go przy sobie nawet, jeśli nie jesteś tego świadomy: mianem zestawu EDC (ang. everyday carry) określa się zbiór akcesoriów, które zabieramy ze sobą przy każdym lub większości wyjść z domu. Ponieważ używamy ich na co dzień, z pewnością więc będą niezbędne także po ewakuacji.
Poszczególne elementy EDC dobiera się indywidualnie, jednak na ogół znajdują się w nim:
- klucze
- portfel z dokumentem tożsamości, kartą debetową/kredytową, pieniędzmi w gotówce
- telefon
- multitool lub składany scyzoryk
- podstawowe przybory opatrunkowe + niezbędne leki
- wielorazowa butelka
- latarka/zapalniczka (do wykorzystania także jako nadajnik świetlnego sygnału SOS)
- notatnik + długopis lub ołówek
Plecak ucieczkowy – łączność
Kategoria obejmuje przedmioty, których potrzebujesz do komunikacji ze służbami ratunkowymi bliskimi i pozyskiwania informacji, oraz akcesoria niezbędne do ich działania. Do wymienionego wyżej telefonu potrzebujesz więc ładowarki i powerbanka; na wypadek utraty połączenia z internetem przyda się przenośne radio i/lub przewodowe słuchawki z wbudowaną anteną, do porozumiewania się – krótkofalówka. Ekwipunek uzupełniają dedykowane kable, zapasowe baterie itd.
Plecak ucieczkowy – żywność i woda
Zapasy żywności powinny cechować się jak najlepszą relacją wartości odżywczych do wagi i wysoką wartością energetyczną, mieć jak najdłuższy termin ważności i wymagać niewielkiej obróbki. Niezbędne w plecaku ucieczkowym są także turystyczne filtry lub Potrzebujesz także niezbędnych akcesoriów do ich przygotowania i spożywania: palnik gazowy z kartuszem, otwieracz do puszek, składane sztućce (tzw. niezbędnik), składaną silikonową miskę i/lub kubek.
Plecak ucieczkowy – transport i przebywanie w terenie
Kiedy zawodzi technologia, zawsze warto mieć przy sobie analogowe akcesoria do wyznaczania kierunku – mapę papierową, atlas samochodowy, kompas. Zawsze miej przy sobie koc ratunkowy, kartę survivalową, latarkę, zapalniczkę czy krzesiwo – wymienione akcesoria nie zajmują miejsca w bagażu, a w wielu sytuacjach zapewniają podstawowe potrzeby.
Plecak ucieczkowy – odzież i obuwie
W plecaku ewakuacyjnym należy umieścić jedną zmianę odzieży i bielizny, dostosowanych do aktualnej pory roku, i regularnie wymieniać je na odpowiedni do danej pogody zestaw. Nieodzowne jest także poncho przeciwdeszczowe i akcesoria do ochrony najwrażliwszych na zimno części ciała. Warto stawiać przy tym na kompaktowość: zamiast wełnianej czapki i szalika włóż do plecaka kominiarkę lub chustę wielofunkcyjną z mikrofibry oraz dopasowane rękawiczki softshell.
Plecak ucieczkowy – apteczka i akcesoria higieniczne
Obok podstawowych artykułów higienicznych i menstruacyjnych warto schować w plecaku nawilżane chusteczki i płyn do dezynfekcji rąk, umożliwiające funkcjonowanie bez dostępu do bieżącej wody. W ewakuacyjnej apteczce warto umieścić zestaw opatrunkowy, środek do dezynfekcji ran, tabletki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe, a także maskę z filtrem powietrza.