Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamizelki taktycznej? Czym różni się kamizelka chest rig od plate carrier? Przeczytaj nasz poradnik i wybierz model, który najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Kamizelka taktyczna – funkcje i zastosowanie

Kamizelka taktyczna jest podstawowym elementem wyposażenia żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Noszą je także myśliwi oraz osoby uprawiające rekreacyjnie paintball lub ASG. Kamizelki wyposażone w kuloodporne wkłady balistyczne osłaniają korpus i organy wewnętrzne; modele ze specjalnym uchwytem ratunkowym pozwalają też na szybkie odciągnięcie rannego żołnierza poza strefę bezpośredniego zagrożenia. Kamizelki taktyczne umożliwiają też wygodne przechowywanie i błyskawiczny dostęp do niezbędnych elementów wyposażenia – broni, amunicji, radiostacji, przyborów medycznych itd.

Ze względu na intensywność użytkowania i ekstremalne warunki, w których nosi się kamizelki taktyczne – a w przypadku zadań bojowych także kwestię ochrony zdrowia i życia – nie warto szukać kompromisów w kwestii jakości wybranego modelu, skupiając się na jego maksymalnej wytrzymałości i komforcie noszenia. Kamizelki taktyczne Tasmanian Tiger wykonane są z Cordura 400D – materiału, którego parametry techniczne (odporność na ścieranie, pękanie, wpływ warunków atmosferycznych przy niskiej wadze i średnicy włókien) w pełni sprawdzają się podczas realizacji najbardziej odpowiedzialnych zadań.

Rodzaje kamizelek taktycznych

Chest rig

Podstawowa konstrukcja modelu obejmuje przedni panel mocowany na wysokości klatki piersiowej i mostka, zapinany i regulowany z boku. Na powierzchni panelu rozmieszczone są ładownice. System nośny składa się z dwóch pasów prowadzonych skośnie wzdłuż łopatek i poprzecznego pasa z klamrą, mocującego przedni panel. Modele tego typu są stosunkowo lekkie, oferują łatwy dostęp do osprzętu, a ze względu na odsłonięte zapewniają dobrą wentylację.

Plate carrier

Dwuczęściowa konstrukcja osłania zarówno przednią część korpusu, jak i plecy, a płyty balistyczne rozmieszczone po obu stronach chronią organy wewnętrzne przed postrzałem. Oba panele ochronne połączone są szelkami na ramiona i bocznymi pasami, regulowanymi w celu idealnego dopasowania i stabilizacji kamizelki w trakcie ruchu. Model można nosić samodzielnie lub dołączyć do niego panel z zaczepami na ładownice (TT Carrier Mag Panel LC).

System MOLLE – modułowa kamizelka taktyczna

Wszystkie kamizelki taktyczne Tasmanian Tiger są kompatybilne z systemem MOLLE, co oznacza, że korzystając z komplementarnych akcesoriów użytkownik może dowolnie konfigurować ich funkcjonalność. Wśród opcjonalnych elementów wyposażenia znajdują się m.in.:

Modułowa konstrukcja kamizelki taktycznej umożliwia optymalne przygotowanie się do każdej misji – użytkownik ma przy sobie wyłącznie niezbędne akcesoria, bez zbędnego zwiększania objętości i wagi wyposażenia. Każdy moduł można łatwo odłączyć, by np. szybko podać drugiej osobie ładownicę z amunicją lub apteczkę ze środkami medycznymi.

Wszystkie wymienione produkty – zarówno kamizelki taktyczne, jak i akcesoria rozszerzające ich funkcjonalność – dostępne są w sklepie internetowym Tasmanian Tiger. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!